Sõnaveeb: kasutusjuhend

Sellest blogipostitusest saad teada, mis on Sõnaveeb ja kuidas seda kasutada. Anname ülevaate olulisematest rubriikidest ning jagame nippe, kuidas Sõnaveebist oluline info üles leida.

 

Mis on Sõnaveeb?

Sõnaveeb on Eesti keele Instituudi hallatav keeleportaal, kus leidub üle 200 sõnastiku ja terminibaasi. Portaali on koondatud üle 200 000 märksõna. Sõnaveebi suurim tugevus ja võlu on pidev täienemine: uusi sõnu ja väljendeid lisatakse sinna pidevalt. Samuti parandatakse leitud näpuvigu ja täiendatakse sõnaartikleid sisuliselt. Sõnaveebi ühendsõnastikus kajastub muutuv keelenorm.

 

Sõnaveebi on ühe märksõna kohta koondatud väga palju erinevat infot. See on ühteaegu nii portaali tugevus kui nõrkus: ühest küljest leiab Sõnaveebist väga paljude sõnade, väljendite ja terminite kohta rikkalikult eripalgelist teavet, kuid teisest küljest võib märksõnavaadet olla keeruline haarata ja sealt võib raske olla kiirelt leida just seda infot, mida parasjagu vaja.

Seega on Sõnaveeb laia profiiliga keeleinfoallikas, kust saab abi nii tarbetekste kirjutades, ilukirjandust luues kui ka  koolitöid tehes.

 

Oluline märkus. Meie blogipostitus põhineb Sõnaveebi versioonil, mis on mõeldud suurele ekraanile. Sõnaveeb on hästi kasutatava ka nutitelefoni brauseris, kus teave märksõna kohta on sama kui suurel ekraanil, kuid selle paigutus on kohati teistsugune.

 

 

Sõnaveebi seadistused

Sõnaveebi avades näed otsikasti: saad kohe märksõna sisestada.

Mugavaks otsimiseks on otsikasti klahvistikuikooni alla lisatud eesti, inglise ja vene klaviatuur.

Mikrofoniikoon laseb sõnu otsida ka suuliselt. Vajuta nuppu, ütle soovitud sõna ja kõnetuvastus teeb oma töö!

Kui märksõna on otsikasti sisestanud, vajuta lihtsalt rohelist nuppu ja vaata, millist infot sõnastik sulle pakub.

Kui märksõna on sisestatud ja üles otsitud, avaneb märksõnavaade. Selles vaates saad veebisõnastikku seaded oma vajadustele vastavaks sättida. Kasuta selleks seadeid, mille leiad kuva vasakus ülanurgas Sõnaveebi logo all.

Siin saad valida, mis keel(t)es märksõnu näha soovid ning millistest sõnakogu(de)st need pärit peavad olema.

 

Keeled

Vaikimisi kuvatakse sulle kõiki keeli. Kui keelemenüü lahti teed, on seal näha viis keelt: eesti, inglise, vene, prantsuse, ukraina. Ülejäänud keeled, mis Sõnaveebis väiksemas mahus esindatud, on muude keelte valiku all.

 

Sõnakogud

Saad valida, milliste sõnakogude sisu sulle kuvatakse. Vaikimisi on valitud kõik sõnakogud. Noolekesele klikkides näed kõigi Sõnaveebis olevate sõnakogude nimekirja. Nimekirjas esimene on EKI ühendsõnastik ehk eesti üldkeele sõnaraamat. Seda koostavad eesti keele instituudi leksikograafid.

Lisaks on Sõnaveebis üle saja oskussõnastikku ja terminibaasi. Neist leiab oskussõnad ehk erialakeelte terminid.

Sõnaveebist leiad näiteks EKI terminoloogide koostatud Estermi, aga ka andmeanalüüsi ja statistika, hambatehnika, keemia, sõjanduse ja purjetamise oskussõnastiku.

Sinu tehtud seadistused jätab Sõnaveeb mõneks ajaks meelde. Seega tuleb seaneed distused üle vaadata, kui järgmisel korral otsingut tehes soovid teisi keeli ja valdkondi näha.

Sõnaveebi seaded ja märksõnavaade

 

 

Märksõnavaade

Vaatame nüüd lähemalt, millist infot märksõnavaate alt sõna kohta leida võib. 

Sõnaveebi kasutajaliides on jagatud kaheks tulbaks. Alustame vasakust, laiemast tulbast.

Sulle võib märksõna avades silma jääda, et paljudel sõnadel on mitu tähendust. Kui otsid näiteks märksõna puudel, siis leiad üksteise alt kaks tähendust, mis sel sõnal keelekasutuses leitud on.

Mõnel sõnal võib olla päris mitu tähendust.Näiteks sõnal peale on Sõnaveebis toodud  kümme tähendust, tegusõnal panema kuus tähendust. Kuidas toodud tähenduste hulgast endale sobiv leida, selgub siit blogipostitusest edaspidi.

 

Homonüümid

Sõnaveeb aitab sul aru saada ka homonüümidest ehk samakujulistest, kuid täiesti eri tähendusega sõnadest. Selline sõna on näiteks kord, millel on eesti keeles neli erinevat tähendust.

Homonüümid leiad Sõnaveebis märksõna kohal olevatest sakkidest. Nii saad teada, et sõna kord võib tähendada õiguslikke ja sotsiaalseid norme, puhku ehk üksiku sündmuse esinemist, kattekihti ning ebamäärast, täpselt määratlemata aega.

Homonüümisakid Sõnaveebis

Kogemus näitab, et homonüümisakid võivad kasutajal kergesti kahe silma vahele jääda. Kui sa ei leia märksõna juures soovitud tähendust, siis tasub alati kontrollida, ega tegemist pole homonüümiga, mille kohta käiv info on paigutatud teise saki alla.

 

 

Sõnaliik

Märksõna kõrval on näha, mis liiki sõnaga tegu on. Nii saad teada, et blond võib olla omadus- või nimisõna, alla määr-, ees- või tagasõna ning lemmik nimi- või omadussõna. Miks on sõnaliik oluline? Igapäevaselt keelt kasutades vahest polegi. Keelt õppides, tõlkides või ka teksti kirjutades võib sõnaliik aga rolli mängida. Näiteks sõna lemmik tuleb järgneva sõnaga kokku või lahku kirjutada vastavalt sellele, kas kasutad seda nimi- või omadussõnana. Nimisõna tuleb järgmise sõnaga kokku kirjutada, näiteks kui räägid oma lemmiksõnaraamatust. Kui aga kasutad lemmikut omadussõnana, saad selle kirjutada järgmisest sõnast lahku: kasutasin oma kõige lemmikumat sõnaraamatut.

 

Uudissõnad

Sõnaveebi lisatakse sõnu pidevalt. Ühendsõnastikku leiab igal aastal teed umbes 1500 uut sõna-väljendit. Paarsada neist on uudissõnad, mis on hiljuti keelde jõudnud ning mis tähistavad uudseid tegevusi, nähtusi või esemeid. Uudissõna juures on märksõna all märge “UUS (2024)”.  Näiteks on augustist novembrini 2024 lisandunud muuhulgas järgmised uudissõnad: e-rehkendus,  maksufestival, müksaton, poliithäma, sendisaagimine, turvatalastu.

Sõnaveeb on ainuke eesti keele sõnastik, mis pidevalt täieneb ning peegeldab seega muutuvat eesti keelt.

 

Stiilimärgendid 

Märksõna all võib mõne sõna puhul märgata ka stiilimärgendit, näiteks on bänger kõnekeelne, hoholl halvustav, ajaldi harv, jänku lastekeelne, neelma luulekeelne, häitse murdekeelne, kirilind rahvapärane, karielajas aga vananenud sõna.

Stiilimärgendid aitavad keelekasutajal aru saada, mis on sõna stiilivärving ja kas sõna sobib teksti, mida parasjagu kirjutad. Näiteks lepingusse ei sobi ühegi ülaltoodud stiilimärgendiga sõna. Reklaamteksti kirjutades sobib mõnikord kõnekeelsusi kasutada küll, harvaesinevatel ja luulekeelsetel sõnadel võib olla koht su kirjutatavas poeemis jne.

Suurem osa sõnu on ühendsõnastikus ilma stiilimärgendita, kuid see ei tähenda siiski, et sa iga selline sõna igasse konteksti sobib. Sõnavaliikuid tehes vaata alati üle ka selle sünonüümid, et oma teksti eesmärki ja sihtgruppi silmas pidades ilmekaim leida. Sellest lähemalt järgmises lõigus.

 

Sünonüümid

Sünonüümid ehk sarnase tähendusega sõnad leiad märksõnavaates stiilimärgendi ja tähenduse alt. Loomulikult leidub ühendsõnastikus selliseid sõnu, millel sünonüüme ei ole, kuid väga paljudel nimi-, tegu- ja omadussõnadel neid siiski leidub. Oma lausetesse võtmesõnu valides tasub alati vaadata ka sünonüüme ja leida enda konteksti sobivaim.

Sünonüümid, mis asuvad märksõna all rea alguses ja on paksus kirjas, on tähenduselt märksõnale kõige lähedasemad. Kaugemal asuvad ja tavalises kirjas sõnade tähendus kattub märksõnaga vaid osaliselt (näiteks mõnes kontekstis). Näiteks sõna rohke sünonüümid on arvukas ja rohkearvuline, võib-olla mõnikord sobib kasutada ka sõnu lõputu, suurearvuline või massiivne. Sõna kestlik asemel võid tekstis kaaluda sõna jätkusuutlik, mõnes kontekstis võib sobida ka vastupidav, elujõuline, säästev või säästlik.

 

Näited

Tähenduse ja sünonüümide all on näited. Need on sõnaraamatu koostajate välja valitud laused, mis aitavad avad märksõna tähendust ja annavad aimu, kuidas sõna oma tekstis kasutada. Näiteks on märksõna fantastiline esimese tähenduse all kaks näitelauset.

  • Fantastiline vaade nii merele kui sadamale.
  • Tänavune festival omandas fantastilised mõõtmed.

Näitelausetest on hästi näha, et see sõna võib tähendada nii muljetavaldatvat kui mõõtmetelt suurt.

 

Näidete all võib osa märksõnade juures leida naabersõnad ehk sõnad, mida koos märksõnaga kõige rohkem kasutatakse. Nii näiteks selgub, et sõna fantastiline esineb tihti koos sõnadega inimene, võimalus ja koht. Naabersõnade kasutamine keeleinfoallikana võib tunduda harjumatu, kuid see rubriik on suurepärane võimalus saada lausete sõnastamisel eeskuju ja inspiratsiooni.

 

Võõrkeelsed vasted

Võõrkeelsed vasted, juhul kui need on märksõnal olemas, leiad sünonüümide rubriigi alt.

Kui tahad teada sõnatähendusi teises keeles, siis ei pruugi Sõnaveeb olla sinu vajadusteks kõige õigem koht. Praegu on ühendsõnastikus rohkelt vene vasteid, vähemal määral prantsuse ja ukraina, näpuotsaga ka inglise vasteid. Sõnaveebi kasutajauuring näitas, et inglise keelt oodatakse sõnastikku pikisilmi.

Nagu öeldud, siis mõned inglise vasted leiab ühendsõnastikust juba praegu. Näiteks saad soovi korral järele vaadata, kuidas on inglise keeles haab, pärn ja pihlakas.

 

 

Oskussõnastikud

Vasaku tulba lõpetab rubriik Oskussõnastikud, kust leiab 2024. aasta seisuga enam kui 150 terminibaasi. Oskussõnastikud ei ole osa ühendsõnastikust, vaid omaette sõnakogud, kust saab vaadata vastava eriala termineid. Terminibaasi Ekilex autorid on EKI terminoloogid. Ülejäänud oskussõnastikke koostavad vastava valdkonna spetsialistid koostöös keeleinimestega.

Kui üldkeeles sõnatähendusi ei normita, siis iga eriala inimesed lepivad isekeskis kokku, mida konkreetne termin nende oskuskeeles tähendab. Nii saad näiteks järele vaadata, kuidas defineerivad sõna signaal meteoroloogid ja klimatoloogid, riigikaitsespetsialistid, purjetajad või semiootikud. Kokkuvõte tähistab haridusmaailmas, filmikunstis ja käsitöös üsna erinevaid asju. Mõrksõna infarkt on üldkeele sõnana ja meditsiiniterminina üpris erinevalt seletatud.

 

Nüüd aga liigume arvutiekraanil Sõnaveebi kasutajaliidese kitsamasse, paremasse tulpa ning vaatame, millist kasulikku ja huvitavat infot sealt märksõna kohta leida võib.

 

 

Sõnavormid

Sõnavormide rubriigist leiad sõna käänamise või pööramise info. Ära on toodud sõna muuttüüp, kuid kui sul ei ole just erihuvi, ei vaja sa seda sõnavormide teada saamiseks. Need on esitatud tabelina, kus nii ainsuse kui mitmuse esimesed kolm (või neli)  vormi on vaikimisi näha ning ülejäänud vormide nägemiseks saad need tabelina lahti klõpsata.

Nii näiteks saad teada, et sõna tegelema võib pöörata kahel viisil, tegelda ja tegeleda. Sõna kaamel käänatakse kaamelikaamelit. Arvsõna viis osastav kääne võib olla nii viit kui viite.

Paljud Sõnaveebi kasutajad peavad just sõnavormitabelit selle sõnastikuformaadi kõige kasulikumaks rubriigiks.

 

 

ÕS-i selgitused

Sõnavormitabeli all on Sõnaveebis rubriik ÕS selgitab. Sealt leiad märkuse, et selgitused on töös ja seega võib nende sõnastus muutuda. Kas see tähedab, et ÕS-i selgitused pole kasutamiseks valmis? Koostajad on öelnud, et ÕS-i selgitusi võib julgelt kasutada ja arvesse võtta. Nende sõnul ei saa ÕS-i selgitused kunagi valmis. Selgituste kohandamisel võetakse arvesse nii kasutajate tagasisidet kui keeleteaduslike uuringute tulemusi. Siiski muutub keelekorraldajate selgitust mööda pigem selgituste sõnastus kui sisu.

ÕS-i selgitused annavad väärtuslikku infot märksõna, selle tähenduse ja päritolu kohta, annavad nõu, kuidas sünonüümide vahel valikuid teha ning viitavad vajadusel keeletoimkonna otsustele.

Nii näiteks leiad märksõna biljon juures selgituse, et eesti keeles on parem öelda miljard, sõna adresseerima juures on selgitus, milliseid sõnu võiks selle asemel kaaluda ja kuidas on tegusõna saanud uue tähenduse ning šerpa juures on hoiatus, et selle kasutamine koormakandja tähenduses võib olla halvustav.

 

Päritolu

ÕS-i selgitustest mõned rubriigid allpool leiad mõne märksõna juures viite selle päritolule. Nii saad teada, et sõna minister pärineb ladina sõnast minor ‘väiksem, noorem’, muusika tähendas algselt muusade kunsti ning aasta on meie oma põlissõna, kuluvorm väljendist ajast-aega.

 

 

Kas Sõnaveeb on usaldusväärne?

Meilt küsitakse tihti, kas Sõnaveeb on piisavalt usaldusväärne ja kas olulisi tekste kirjutades võib ühendsõnastiku infole toetuda. Meie hinnangul on sobib Sõnaveeb keeleinfoallikaks väga hästi. EKI keelekorraldajad on kinnitanud,et ühendsõnastik vastab keelenormile. Kuna ÕS ei uuene pidevalt, aga Sõnaveebi ja sealset ühendsõnastikku täiendatakse igapäevaselt, siis peegeldab viimane paremini värskeimat sõnavara ja keeletoimkonna otsuseid.

 

Selles blogipostituses käsitlesime Sõnaveebi rubriikidest neid, mis meie kogemuse järgi tekstikirjutaja, keelehuvilise ja muidu keelekasutaja jaoks on kõige olulisemad. Kõigi võimaluste kohta saad lugeda Sõnaveebi kasutusjuhendist.

 

 

Kokkuvõte

Sõnaveebi kasutamine võib alul tunduda harjumatu, kuid meie soovitame selle igapäevasesse kasutusse võtta. Sõnaveebis on mitusada tuhat märksõna ja rikkalikult keeleinfot. Sealt infot otsides ei pea sa mitmes sõnaraamatus tuhnima.

Sõnaveeb uueneb ja täieneb pidevalt, nii saad olla kindel, et leiad sealt uusimad sõnad ja värskeimad keeletoimkonna otsused.

Kui soovid Sõnaveebi ja seal leiduva keeleinfo kohta rohkem teada saada, siis kaalu Kõnetoru Sõnaveebi töötoa tellimist. Töötoa saame kohandada sobivaks nii kooliõpilastele kui täiskasvanutele. Töötoas vaatame üle kõik Sõnaveebi olulisemad funktsio

onid ja rubriigid ning anname nõu, kuidas sealt vajalikku teavet lihtsa vaevaga üles leida.